Milline tantsutund sobib poistele?

Mis turgatab Sulle esimesena pähe kui kuuled sõnu “poisid ja tants”? Kas tants on üldse sobilik trenn poistele? Mida tantsimine poistele annab? Kas tantsuga tegelemine hoiab poistes nende poisilikkust või on alust karta, et tantsimine toob poistesse tüdrukutele omased jooned ja käitumisviisid?

Kui ka Sul on tekkinud selliseid küsimusi, soovitame vaadata neid tantsuvideosid P. I. Tšaikovski balleti “Pähklipureja” muusikale. Ainuüksi nende vaatamine toob vastuseid.

Matthew Bourne’s “Nutcracker!”

The Royal Ballet “Nutcracker”

So You Think You Can Dance – Joshua and Twitch

Poiste maailmas on palju kangelasi, kellega nad end erinevatel perioodidel samastavad: rüütlid mõõkade jakeepidega, sõdalased, kauboid, ämblikmehed, transformerid, autod, mis võidu sõidavad, elukad, kes omavahel võitlevad ja võistlevad. Sellise iseloomuga on ka poiste tants.

Milline peaks siis poiste tantsutund eelnevat meeles pidades välja nägema?

Esiteks toimuvad meie tantsukoolis 4–9aastaste poiste ja tüdrukute tunnid eraldi. Teiseks on treeningute oluliseks osaks üldfüüsilised mängud, mis on suunatud poiste üldfüüsise arendamisele: kiirusele, osavusele, jõule, tasakaalule ja tähelepanule ja muidugi ka rühile. Samuti harjutused ja mängud erinevate vahenditega: pallidega, rõngastega, hüppenööride ja mõõkadega. 4-6aastaste poiste puhul hõlmab see põhilise osa treeningust.

Kolmandaks – laste eneseväljendamise võimalused liikumises on piiramatud. Pange tähele oma lapse liikumist. Et seda suuremaks kasvamisel säilitada ja innustada, õpetame treeningutes poistele erinevaid tantsuvorme paaris- ja vabatantsust ajalooliste tantsudeni: selle aasta kevad-suvel oleme 10+ aastaste poiste grupis koostanud kavad tantsudest 14.–15. sajandil, breiktantsust, dubstep’ist, suvelaagrites lisandusid klassikalise tantsu harjutused stange ääres ning hüpped.

Ja lõpuks – miks on tants üldse poistele vajalik?

Ajalooliselt on tantsuoskus kuulunud alati õukonna ja aadlike haridusse, kuid ka lihtsama rahva elus oli tantsul oluline koht. Kus oli tantsu, oli ka elust pakatavat lusti ja rõõmu. Nii nagu muusikal on ka tantsul väga tähtis osa iga inimese elus nii poisi ja tüdruku eas kui ka mehe ja naisena. Ning vaadates nende noormeeste tantse – kas ei pruugi tants olla see, mis nimelt toetab nende olemust, annab paindlikkuse ja oskuse kasutada oma jõudu vajalikul määral vajalikus kohas.

Kristine Esko
13. september 2015

Loe lisaks: Tantsutrenn pole ainult trenn